O Nas – Juna Minerals & Rocks

 

logo [800x600]

 

   Firma powstała w 1989 roku jako owoc pasji mineralogicznej jej założyciela Juliusza Naumowicza. Od początku istnienia zajmujemy się pozyskiwaniem oraz przetwarzaniem kamieni ozdobnych.

Tradycje poszukiwania i przetwarzania bogactw naturalnych w Sudetach sięgają średniowiecza. Nawiązując do nich reaktywowano w 1999 roku Sudeckie Bractwo Walońskie, którego Wielkim Mistrzem został Juliusz Naumowicz. Bractwo ma za zadanie popularyzować wiedzę mineralogiczną oraz kultywować tradycje Walońskich poszukiwaczy skarbów gór. W Chacie Walońskiej,  zlokalizowanej w Szklarskiej Porębie nieopodal Wodospadu Szklarki,  prowadzone są pozaszkolne formy edukacji przyrodniczej dla grup w różnym wieku. Zobaczyć tu można również Lapidarium z wielkogabarytowymi minerałami, tajemnicze kamienne podziemia z paleniskiem, ale również spotkać Walończyków ubranych w charakterystycznie czerwone szaty.

Od 1995 roku prowadziliśmy Muzeum Ziemi JUNA w Szklarskiej Porębie. Prezentowana była w nim barwna kolekcja minerałów z Polski oraz ze Świata zbierana z mozołem przez członków Bractwa Walońskiego. Zabytkowy budynek krył również ciekawe ekspozycje regionalne, np. wystawę pamiątek po GOPR- owcach, sportowcach i Przewodnikach Sudeckich. Niestety w wyniku pożaru, który wybuchł na początku 2015 roku, budynek i kolekcja w znacznym stopniu zostały zniszczone. Dzięki pomocy i zaangażowaniu wielu osób udało się otworzyć  na początku lipca 2015 roku, w Karpaczu, nową wystawę – Skarby Ziemi JUNA w Dworze Liczyrzepy. Prezentujemy na niej ocalałe z pożaru eksponaty oraz prywatne okazy wspierających nas kolekcjonerów.

Zapraszamy Państwa do odwiedzenia nas w Szklarskiej Porębie i w Karpaczu oraz do wsparcia nas przy planowanej odbudowie Muzeum Ziemi JUNA.

www.muzeumziemi-juna.pl